Když se řekne…

Zánět dásní/ Gingivitis

Zánět dásní neboli Gingivitis

Gingivitis je nejčastější bakteriální zánět v těle vyvolaný dentálním (zubním) plakem. Dáseň (gingiva) je překrvená, nateklá, lesklá, zarudlá, na dotyk snadno krvácí. Chronický průběh je většinou bez velkých subjektivních potíží. Nejčastěji pacient sleduje krvácení dásní na mechanické podněty – při čištění zubů, při ukusování potravy, někdy i při sportu.

Při nedostatečné ústní hygieně se první známky zánětu dásní objeví již za 3 dny, do chronického stadia přecházejí již po 5 až 7 dnech.

Prevence onemocnění dásní

Odstraňování zubního plaku čištěním zubů, alespoň dvakrát denně, zubním kartáčkem a každodenním čištění dentální nití a mezizubním kartáčkem je důležité z hlediska udržení zdraví Vašich zubů a prevence onemocnění dásní. Správná ústní hygiena začíná používáním zubní pasty s obsahem fluoridu, antibakteriálních látek a přísad, snižujících tvorbu zubního kamene.

Účinnou kontrolu zubního plaku Vám umožní pouze kvalitní zubní kartáček a správná technika čištění zubů. Plak je hlavním vyvolávajícím faktorem onemocnění dásní. Pokud plak není pravidelně odstraňován z povrchu zubů včetně obtížně přístupných míst pod okrajem dásní, jeho objem se zvětšuje, způsobuje dráždění dásní a může vést k závažnému poškození tkání.

Podle doporučení svého zubního lékaře či dentální hygienistky měňte zubní kartáček minimálně každé tři měsíce podle opotřebení.

Typy onemocnění dásní

Pokud neustále se tvořící zubní plak není odstraňován, objevuje se riziko vzniku onemocnění dásní. První stadium onemocnění dásní se nazývá gingivitida. Jedná se o zánět dásní, který může způsobit otok, citlivost a krvácení při čištění zubním kartáčkem a dalšími dentálními pomůckami.

Riziko vzniku onemocnění dásní vzrůstá, pokud kouříte nebo trpíte určitými zdravotními obtížemi. Přibližně tři ze čtyř dospělých ve věku nad 35 let mají nebo měli nějakou formu onemocnění dásní. Naštěstí za předpokladu včasné diagnózy, adekvátní každodenní hygieny a pravidelných návštěv zubních ordinací lze gingivitidu vyléčit. Pokud je však gingivitida neléčená, může pokračovat, až vznikne mnohem závažnější onemocnění dásní s názvem parodontitida. Parodontitida nezpůsobuje pouze poškození dásní, ale také ústup kosti. Jakmile vznikne, poškození nelze zvrátit, pouze je možné odbornou léčbou a zlepšenou domácí péčí zamezit dalšímu poškození.

Pro více informací klikněte na následující odkaz:

Parodontitida, strašák statisíců Čechů – správné návyky zubní hygieny
www.ceskatelevize.cz